Rejsy na wodach pływowych

Dla kogo są rejsy na wodach pływowych?

Rejsy morskie na wodach pływowych są dla każdego pasjonata żeglarstwa morskiego. Szczególnie adresowane są do jachtowych sterników morskich i motorowodnych sterników morskich, którzy chcą uzyskać patenty kapitańskie. Ale jeżeli jeszcze nie masz uprawnień sternika morskiego a chcesz pożeglować po nieco bardziej wymagających nawigacyjnie akwenach to też możesz zapisać się na rejs po wodach pływowych.

Jak zdobyć staż pływowy 100 godzin na kapitana?

Trzeba wziąć udział w rejsie po wodach pływowych, np. po Morzu Północnym lub Morzu Norweskim lub innym akwenie gdzie występują zauważalne pływy i uzyskać opinię z rejsu od kapitana.

Czy na Morzu Bałtyckim występują pływy?

Tak, ale bardzo małe, praktycznie niezauważalne. Dopiero w cieśninie Kattegat skok pływu osiąga około 1 metr, a znacznie wyższe pływy są na Morzu Północnym.

Jakie akweny zaliczane są do wód pływowych?

W polskich przepisach brakuje obecnie jednoznacznej definicji prawnej „rejsu po wodach pływowych”. Kiedyś za taki rejs uważało się rejs morski, w którym zawinięto do co najmniej 2 portów o średnim skoku pływu większym niż 1,5 metra. Obecnie o interpretację, w przypadku wątpliwości trzeba zapytać biuro PZŻ lub PZMWiNW.

Skąd biorą się pływy morskie?

Zjawisko pływów morskich jest bardzo złożone. Główną przyczyną wywołującą pływy jest siła przyciągania słońce i księżyca, która powoduje przemieszczanie się wody na naszej planecie Ziemi. To co możemy zaobserwować jako żeglarze i jest istotne z nawigacyjnego punktu widzenia to zmiana poziomu wody i prądy pływowe. W niektórych miejscach na Ziemi skok pływu (różnica między najbliższą niską i wysoką wodą) może wynosić kilkanaście metrów. Również prądy pływowe mogą osiągać prędkości do kilkunastu węzłów, podczas gdy przeciętny jacht żaglowy najczęściej żegluje z prędkością od 3 do 6 węzłów.

Czy wody pływowe mogą być niebezpieczne?

Chociaż lepiej brzmiało by słowo, że są bardziej wymagające, to czasami zjawiska związane z pływami mogą być niebezpieczne. Trzeba je dobrze rozumieć, umieć policzyć pływy, wiedzieć jak omijać zagrożenia. Prąd pływowy działający przeciwko wiatrowi można znacznie zwiększyć stromość fal morskich i spowodować niebezpieczne, załamujące się fale. Również różne wypłycenia, przewężenia lub np. przylądki mogą powodować powstawanie niebezpiecznych zjawisk związanych z pływami.

Czy muszę umieć liczyć pływy?

Jeśli chcesz samodzielnie prowadzić rejsy po wodach pływowych to zdecydowanie tak. Chociaż w dzisiejszych czasach są aplikacje liczące wysokość wody i siłę prądu, warto rozumieć jak działają zjawiska pływów i umieć je samodzielnie policzyć. Nic też nie zastąpi praktyki, gdyż poza teorią trzeba jeszcze w praktyce nauczyć się manewrować jachtem przy silnym prądzie i nauczyć się jak unikać potencjalnych zagrożeń.

Jak bezpiecznie żeglować po wodach pływowych?

Najlepiej nauczyć się teorii z książek RYA lub na kursach teoretycznych RYA i następnie wybrać się na rejs z doświadczonymi kapitanami, którzy poprowadzili sporo rejsów pływowych. Na pewno kapitanowie posiadający stopnie RYA Yachtmaster Offshore lub RYA Yachtmaster Ocean mają wiedzę i umiejętności zweryfikowane przez Royal Yachting Association.

Czy firma KLIPER organizuje rejsy po wodach pływowych?

Tak. Regularnie organizujemy wyprawy morskie i rejsy po wodach pływowych. Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem stażu pływowego lub interesują Cię ciekawe rejsy morskie po niesamowitych akwenach oraz chcesz zobaczyć niezwykłą przyrodę i zjawiska to zapisz się na jeden z naszych dalekich rejsów.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach